Здравейте!

Място, където всеки може да престави себе си и работата си.

Модератори: ileto, kmn

Здравейте!

Мнениеот laskov » Вто Юли 28, 2009 11:03 pm

Казвам се Валентин Ласков. Не смятах да Ви се представям, че даже и да пускам специална тема, но бях поканен да го направя и нямаше да е учтиво да се правя на луд. Живея и работя във Варна, женен съм, имаме син на 13 г.
За Блендер научих докато превеждах страниците от сайта на sweethome3d.eu на български. Никога не съм се занимавал с дизайн и вероятно няма да се занимавам. Да работя с блендер пък, съвсем невероятно ми се вижда. Освен това е далеч и от това, което работя в момента. Е да, фотографията ми е хоби, но това е все едно да кажа, че имам братовчедка, секретарка във фирма занимаваща се с дизайн, та и аз ... Това, което видях в галерията на официалния сайт (на него попаднах преди три дни), меко казано, ме впечатли. Казах, че не съм професионалист, така че не е трудно да бъда впечатлен. Показах сайта на близките ми хора, а днес и на един колега, който пък пусна едно търсене в Google и така попаднах тук. Естествено, веднага разгледах нещата в раздела "Готови работи"...

Какво правя тук?

Понеже понамирвам свободно време и понеже съм фен на свободния софт, искам да се включа в превеждането на wiki-то на Блендер на български.

Това е. Дано не съм Ви досадил много.

Прочетох Статус на проекта по превеждане на Essential Blender на Български език и във връзка с това, бих искал да попитам, дали не е възможно да се превежда и да се пише директно в wiki-то на официалния сайт?

Поздрави!
В
laskov

Re: Здравейте!

Мнениеот doc » Сря Юли 29, 2009 1:30 pm

Здравей и добре дошъл.
Поздравления за избора и благодарност за оказаната подкрепа. За наш срам нещо се поизложихме с Essential Blender :oops: , та за това всяка помощ е добре дошла. Тук сме хора с доста различни професии, за повечето, доколкото знам, Blender е по-скоро хоби, за това не се притеснявай. За Wiki не знам, може би Syziph трябва да каже, той пусна темата за превода.
Успех.
doc

Мнениеот laskov » Сря Юли 29, 2009 2:57 pm

Четох в wiki-то на официалния сайт за това дали има някакви ограничения и препоръки. Ограничения няма, а препоръките са на тази страница, така че всеки, който се регистрира, може да добавя и редактира съдържание.
laskov

Мнениеот senga_1 » Сря Юли 29, 2009 8:42 pm

Привет и от мен. Добре дошъл. :)
Аватар
senga_1

Мнениеот kmn » Сря Юли 29, 2009 10:36 pm

Здравей и от мен!

Ще се радваме на всяка помощ в тази насока.
Искам също така да припомня, че има и започнат превод в УикиКниги - http://bg.wikibooks.org/wiki/Blender от преди доста време. Не знам само дали не се припокрива като функция и съдръжание с този от уикито на блендер орг ?!?
АНИМАЦИЯ ЗАЛИВА ЦЯЛАТА ЗЕМЯ!
Аватар
kmn

Мнениеот laskov » Чет Юли 30, 2009 10:18 am

Прочетох го. Мисля, че ще е по-добре да си е в официалното wiki и дизайна и съдържанието да са като на английската версия, каквито са и препоръките към преводачите.
laskov

Мнениеот Syziph » Чет Юли 30, 2009 2:17 pm

laskov, добре дошъл!
Благодаря за отзива и за искреността.
Имай в предвид че интересът към Блендер не е едностранен. А това че си се насочил именно към него, а не към друг софтуер с отворен код е добър знак за нас.
Пожелавам ти успех в начинанието!

doc написа:За Wiki не знам, може би Syziph трябва да каже, той пусна темата за превода.

Пуснах темата за превод на Essential Blender след обсъждане на възможността това да се направи - в друга тема.
Честно казано, не съм запознат с условията за превод на Wiki ръководството, но като се вземат в предвид опитите за вкарването му в електронна книга - говорим за превод на над 1000 станици!
Това е сериозен обем с който могат да се справят само опитни преводачи. Няма какво да се заблуждаваме - ако ще се прави превод, някой трябва да плати иначе е невъзможно според мен да се намери друг достатъчно ефективен мотиватор :)
Превода на Essential Blender тук замира поради простата причина че софтуера се изменя и обогатява много често. А и след 2.5 нещата ще изглеждат по съвсем различен начин.
Първоначално идеята беше "да се надигнем всички като един" и да преведем целия текст. Оказа се, че сме прекалено малко за да стане това.
Но никой не е загубил от това, че е седнал да попревежда.
_/||\_o;
Аватар
Syziph

Мнениеот laskov » Пет Сеп 25, 2009 11:04 pm

Темата за превода на уикито на Блендер продължава в
БГ секция в официалното wiki

Sweet Home 3D е програма за вътрешен дизайн.
Готова е бета версия с интерфейс на български. Моля, ако имате желание да тествате превода и да кажете забележките си.
Програмата не се нуждае от инсталиране и тръгва директно от посочения линк.
Препратка към вече недостъпна бета версия.
За да превключите на български: File -> Preferences
Последна промяна laskov на Съб Ное 05, 2011 9:51 pm, променена общо 2 пъти
laskov

Мнениеот ileto » Сря Сеп 30, 2009 4:21 pm

Много приятна програмка! За съжаление така и не можах да я подкарам от линка :S (предполагам проблемът е при мен). Чак сега като излезе официалната версия и я стартирах от сваления файл - езиците обаче (освен тези на латиница) излизат на квадратчета и даже не мога да разбера кой език съм избрал (аз я стартирам под Linux).
Аватар
ileto

Мнениеот laskov » Сря Сеп 30, 2009 10:26 pm

Да. Пропуснах да пиша, че за да тръгне от линка, трябва да имате правилно инсталирана и работеща Java. Под линукс, обаче, не съм го пробвал. Видях, че
Under Linux: Choose to open the SweetHome3D.jnlp downloaded file with javaws program that you'll find in the bin directory of the JRE (Java Runtime Environment).
Другият вариант е да си изтеглите инсталационния пакет, в който, освен програмата, има и Java.
Относно квадратчетата - пратих на автора два файла с интерфейса на кирилица. Единият беше в windows-1251, а другият в UTF-8. Не е ставало на въпрос кой от двата е ползвал, но мисля че е този в UTF-8.
В официалната версия, която е излязла днес, няма (не съм пробвал) интерфейс на български. Не успях да преведа Help-а. Надявам се в следващата вече да го има.
laskov

Мнениеот PsYhLo » Чет Окт 01, 2009 7:05 am

при мен няма проблеми върви си и БГ-то излиза както трябва нещо в твоята система има нещо нередно ;)
Аватар
PsYhLo

Мнениеот ileto » Чет Окт 01, 2009 2:43 pm

Аха, така е :)) . Мерси и за инфото :cheers:
Аватар
ileto

Мнениеот laskov » Вто Окт 13, 2009 8:29 am

Препратка към вече недостъпна бета версия.
С някои малки промени, но вече с Help на български.
laskov

Мнениеот laskov » Пон Дек 28, 2009 10:25 am

Излезе първата официална версия на Sweet Home 3D с локализация на български. Библиотеки с модели можете да свалите от тук. Можете също да работите с програмката online (с или без някои ограничения) без да я сваляте и инсталирате. Прилагам едно примерче, нахвърляно за една минута.

Моля, поглеждайте отвреме-навреме и понаписвайте по нещо в http://wiki.blender.org/index.php/Doc:BG/Manual :) !
Прикачени файлове
sh3d.png
laskov

Мнениеот laskov » Съб Ное 05, 2011 10:24 pm

Днес ми дойде една идея за кратък филм. Вие сте първите, с които я споделям, с идеята, че на някой може да му влезе в работа или пък ако ви хареса, може да решите да направите нещо съвместно:
Класна стая, камерата гледа децата от гледната точка на учителя. Всички деца имат кислородни маски на лицата си. Камерата минава в страни от децата и вече ги гледа отзад и отстрани. Вижда се, че децата носят на гърбовете си кислородни бутилки. Пред тях се вижда проектирано 3D изображение на хора, зеленина, животни ... нещо, съвсем обикновено за ежедневието днес. Става ясно, че действието в класната стая е час по история и се провежда в бъдещето. Учителят обяснява, че в миналото хората са си ходели свободно, без да имат нужда да носят кислородни апарати. На видеото се вижда как много хора и животни измират от липсата на кислород и невъзможността да се снабдят с кислородни апарати, докато други хора с такива апарати минават безучастно покрай тях. Край.
-----
Ако тези от вас, които си спомнят, че съм се появил тук с идеята да участвам в превеждането на уикито на Блендер, се интересуват как върви превода, искам да кажа, че от доста време не съм правил нищо, освен някои дребни промени. В момента се занимавам с превеждане на Fedora - инструменти от операционната система, сайта и малко от документацията. Поздрави!
laskov

Следваща

Назад към Представяне