Здрасти

Място, където всеки може да престави себе си и работата си.

Модератори: ileto, kmn

Re: Здрасти

Мнениеот Nik » Вто Апр 21, 2009 5:06 pm

Доколкото знам за 3DSmax, Maya и т.н. има доста допълнителни plug-in-ни, вкл. от външни разработчици, които значително разширяват възможностите им, а от друга страна ползват "патентни" алгоритми. В този смисъл Blender едва ли може да е едно към едно с тях. Макар че и в този вид е доста мощна програма /поне от моето лаическо ниво така изглежда /и върши чудесна работа. За това не смятам, че разучаването му е загуба, дори ако се занимаваш професионално с някои от другите приложения. Просто няма как да разбереш със сигурност дали ти пасва, ако що-годе не го разучиш.

Blender го разучавам от ноември и становището ми е че няма голяма разлика между него и платени приложения като 3dsmax. Най-важните неща ги има, може би без някои настройки, но си вършат идеално работата. Тъй че относно функционалност никой не може да се оплаква. Затова и смятам да се "преместя" към Блендер - много работодатели предоставят лицензи за Макс, но за моите собствени проекти не мога да си позволя да дам 3000 евро. И то за софтуер, който никога не обновяват... Например функции, "вградени" отдавна в Блендер като флуидите просто не съществуват във Макс. Вместо това трябва да извадя още 800 евро за плъгин.

Единственият проблем на Блендер е, че интерфейсът не позволява достатъчно настройки (customization), а това е по-скоро техническо препятствие, дължащо се на остарялата (и донякъде нестандартна) UI архитектура от дните на NeoGeo. В 2.5 повечето промени ще бъдат "под капака", за да се позволи по-висока степен на настройка от страна на потребителя. Това включва собствени клавишни комбинации, gestures, скинове и прочее. Не мисля че някой ще загуби много от това.

Добре дошъл във форума, Nik!
Според мен с идването на 2.50 ще настъпи леко сътресение за всички досегашни потребители на програмата. Но мисля, че периода на адаптация ще мине гладко.
За съжаление още не е известно кога ще излезне версия 2.5. За 2.49 казаха че ще е в края на април, но ще съдържа само корекции по 2.48 и някои нови неща.
Колкото до селекцията - въпрос на навици

Мерси, Syziph! Сигурен съм, че ще има "сътресение", но то ще е предимно със документацията. От друга страна смятам, че това е нужна стъпка напред, тъй като ще привлече много нови хора. Има слухове, че до август ще има бета, а официалната версия - през октомври.
Аватар
Nik

Мнениеот doc » Вто Апр 21, 2009 9:37 pm

Nik написа:Blender го разучавам от ноември и становището ми е че няма голяма разлика между него и платени приложения като 3dsmax. Най-важните неща ги има, може би без някои настройки, но си вършат идеално работата. Тъй че относно функционалност никой не може да се оплаква. Затова и смятам да се "преместя" към Блендер - много работодатели предоставят лицензи за Макс, но за моите собствени проекти не мога да си позволя да дам 3000 евро. И то за софтуер, който никога не обновяват... Например функции, "вградени" отдавна в Блендер като флуидите просто не съществуват във Макс. Вместо това трябва да извадя още 800 евро за плъгин.

Нямаш идея колко ме зарадва с тази ти констатация. Мога ли да те цитирам? :D
Не се занимавам професионално с 3D, но от време на време все някой ще ми развали настроението с реплика от типа "Абе ти защо си губиш времето с тоя Blender като има 3DSmax (примерно)?".
А разширените възможности за потребителски настройки никога не са излишни, поне според мен, особено пък по отношение на специализирани приложения.
Искрено се надявам скоро да ни зарадваш с работите си. :)
doc

Мнениеот toto » Сря Апр 22, 2009 12:26 am

Здравей, nik. :balloon:
Сега се сещам за селекцията с кръгче. Не знам как се казва. Натискам два пъти клавиш B (BB) и със скрола си нагласявам големината на кръгчето за селекция. Забавно е. Все едно използваш четка за рисуване :goingcrazy: Иначе може да се разменят бутоните на мишката и скрол+shift за зуум/пан. :DD За новата версия на блендер, аз лично много бих се зарадвал ако добавят нов изглед във вюпорта - например монохром :eyesup: При сегашният изглед shaded и тъмни материали, става доста забавно :lol:
toto

Мнениеот Syziph » Сря Апр 22, 2009 8:49 am

toto, нали знаеш че можеш да променяш ъгъла на светлините в 3D изгледа? (User Preferences window -> System & OpenGL)
Можеш да добавиш и трети източник на светлина както и да промениш цвета :)
_/||\_o;
Аватар
Syziph

Мнениеот Nik » Пет Апр 24, 2009 1:25 pm

doc написа:Нямаш идея колко ме зарадва с тази ти констатация. Мога ли да те цитирам? :D
Не се занимавам професионално с 3D, но от време на време все някой ще ми развали настроението с реплика от типа "Абе ти защо си губиш времето с тоя Blender като има 3DSmax (примерно)?".
А разширените възможности за потребителски настройки никога не са излишни, поне според мен, особено пък по отношение на специализирани приложения.
Искрено се надявам скоро да ни зарадваш с работите си. :)

Може:) Тия 'дето са ти го казвали това сигурно въобще не са разгледали програмата и са се отказали на десетата минута :PP Мога да ти изведа списък със плюсове и минуси.

А иначе ето едно интересно видео от 2.5 - Интерактивно редактиране на интерфейса през Python.

Здравей, nik.
Сега се сещам за селекцията с кръгче. Не знам как се казва. Натискам два пъти клавиш B (BB) и със скрола си нагласявам големината на кръгчето за селекция. Забавно е. Все едно използваш четка за рисуване Иначе може да се разменят бутоните на мишката и скрол+shift за зуум/пан. За новата версия на блендер, аз лично много бих се зарадвал ако добавят нов изглед във вюпорта - например монохром При сегашният изглед shaded и тъмни материали, става доста забавно

За монохрома Syziph е прав, аз съм си го направил така:) А circle-select-ът е забавен, но не е чак толкова полезен, предимно за soft selection или както там се казваше в блендер.
Аватар
Nik

Мнениеот toto » Нед Апр 26, 2009 3:03 pm

За селекциите може да се използват комбинации от различните видове селекции. Въпрос на навик. Сега като се разрових в блендер 2.48 май открих нещо като селекция с ласо. Задържаш натиснат бутон Ctrl и с бутона на мишката, който е за 3д курсора очертаваш ласото. :balloon:
toto

Предишна

Назад към Представяне