БГ секция в официалното wiki

Мястото където ще се обсъждат текущи проекти, идеи, концепти, рендери и т.н. създадени с Blender3D

Модератори: ileto, kmn

БГ секция в официалното wiki

Мнениеот laskov » Пет Юли 31, 2009 10:48 pm

Днес събрах смелост и започнах с първата страница. Тя е на този адрес
http://wiki.blender.org/index.php/Doc:BG/Manual
Ще се радвам на критики и подкрепа. Ще се радвам още повече, ако си направите акаунти в wiki-то (в случай, че нямате вече) и се включите в превеждането. Не съм много знаещ, но ще помагам ако някой има нужда. Моля, не ми се смейте на термините, които съм измислил! :) Приемам предложения за подобрения.

Страницата направих така:
1. Заредих английската версия на страницата;
2. цъкнах върху edit най-горе на страницата;
3. в бялото поле се вижда кода на цялата страница. Маркирах целия текст и го копирах;
4. цъкнах "Назад една страница" на браузъра за да изляза от редактиране;
5. Промених URL-а в браузъра от "wiki.blender.org/index.php/Doc:Manual" на
"wiki.blender.org/index.php/Doc:BG/Manual" ;
6. отидох на новия адрес, wiki-то ми каза, че такава страница не съществува и ми предложи да я създам;
7. в бялото поле пейстнах копирания текст и преведох колкото успях;
8. Маркирах целия текст и го копирах в текстово файлче за всеки случай;
9. записах страницата. Наложи ми се няколко пъти да заменя кода за защита от ботове, докато успея да го разчета.

Препоръките към преводачите са на тази страница.
laskov

Re: БГ секция в официалното wiki

Мнениеот Syziph » Съб Авг 01, 2009 10:56 pm

Здравей laskov,
И аз тръгнах да попревеждам, но нещо оплесках работата.
Добре че си си запазил работата на комютъра!
За превода дето аз направих само може да ме е яд че не го съхраних.
Както и да е - начинанието е много хубаво!
Да видим докъде ще стигне :)

Edit: Май не съм оплескал, ами ти си променил линковете и като видях всичкото в червено - ми причерня :D
_/||\_o;
Аватар
Syziph

Мнениеот laskov » Съб Авг 01, 2009 11:44 pm

Syziph написа:Май не съм оплескал, ами ти си променил линковете и като видях всичкото в червено - ми причерня :D

Същото ми се случи и на мен, само че някой си mindrones беше променил линковете. За подробности виж страницата за дискусии, а после и моята страница за дискусии. Честно, бях изпаднал в паника и чак вечерта, като видях историята на страницата, разбрах какво се е случило. Поздрави!
laskov

Мнениеот Syziph » Нед Авг 02, 2009 10:47 am

Видях молбата ти в дискусиите, но мисля че този вариант е по добър тъй като по цветовото кодиране на линковете може да се разбере коя страница не съществува и трябва да се добави. Понастоящем линковете водят към несъществуваща страница с предложение да се добави.
Аз успях да си възстановя превода и също съм добвил BG/ в линковете.
Промяната на линковете става лесно с Replace операция в Notepad, но ти предлагам да остане в настоящия вид.
Интересно ми е как се разбира кой по коя страница работи за да няма повторение на работи и хабене на усилия :)
_/||\_o;
Аватар
Syziph

Мнениеот laskov » Нед Авг 02, 2009 9:14 pm

Syziph написа:Интересно ми е как се разбира кой по коя страница работи за да няма повторение на работи и хабене на усилия :)
Ето тук става дума за това.
Относно BG/, последната ми идея беше, преведените на български заглавия в съдържанието, да имат в линка си BG/ , а тези, които са на английски да нямат, т.е. да сочат към съответната страница в английската версия. Но остава риска някой да редактира страница от английската версия, мислейки си, че редактира стр. от БГ версията.
BTW Моля, предложете превод на заглавието "The Outliner Window" !
Впрочем, сега си мисля и друго. Ако преведем "The Outliner Window" на БГ, то вероятно трябва Blender да има интерфейс на български. Гледам, че в руския превод, в началото правят уговорка, че във всички обяснения и примери ще се ползва английския интерфейс. Аз не мисля, че скоро ще има български интерфейс и поради това, ако в съдържанието "The Outliner Window" е преведено по някакъв начин, то това може да затрудни четящия да намери съответното нещо в английския интерфейс. Е, ясно е, че никой няма да търси в програмата понятие "Въведение". Т.е., може би ще е добре, за някои понятия, след заглавието на български, да е посочен и оригиналния текст на английски.
Edit: Ха, аз разсъждавам, а то вече е направено! :goingcrazy:
laskov

Мнениеот Syziph » Пон Авг 03, 2009 11:29 pm

Благодаря за линка!
Друго любопитно - как да се появи "Български" в карето "This page in other languages" - в началото на ръководството?
По отношение на термините:
Проблематични термини има много :)
Например subdivision, subsurf modifier, weight painting, retopology, skining, rigging и т.н.
Най-добре е да остават на английски. Или поне да се слагат в скоби ако се появяват някъде в интерфейса на Блендер.
Друг вариант е да се вкарват като чуждици: субдивижън, събсърф модификатор, ретопология, скининг. Но предполагам, че ще се появят критици.
Outliner Window - представлява прозорец, в който се изобразява организацията на файла в дървовидна структура или блок-схема (ако това пояснение помага по някакъв начин).
_/||\_o;
Аватар
Syziph

Мнениеот laskov » Вто Авг 04, 2009 8:55 am

Syziph написа:Друго любопитно - как да се появи "Български" в карето "This page in other languages" - в началото на ръководството?
Не знам. Поразгледах, но не можах да се ориентирам. Мислиш ли, че е време да го добавим? От една страна, все още няма нищо преведено, от друга, това може би ще допринесе за популяризирането и за мотивирането на други преводачи?
Syziph написа:Например subdivision, subsurf modifier, weight painting, retopology, skining, rigging и т.н.Най-добре е да остават на английски.
Повече ми харесва да си останат на английски, както си го направил:
Крива (Curve); Решетка (Lattice)
Варианта с чуждиците хич не ми харесва.
Syziph написа:Outliner Window - представлява прозорец, в който се изобразява организацията на файла в дървовидна структура или блок-схема (ако това пояснение помага по някакъв начин).
Помага. Засега няма да го променям, понеже не знам с какво да го заменя. Ако искаш, редактирай това, което съм писал.
На две места си използвал "Подделяне", което според мен е грешка ?
laskov

Мнениеот Syziph » Вто Авг 04, 2009 1:43 pm

ОК!
Значи варианта с латиницата е най-добър за сега.
М/у другото преведох Интерфейсът без допълнителните страници - сигурно има нужда от граматични корекции :)
_/||\_o;
Аватар
Syziph

Мнениеот laskov » Чет Авг 06, 2009 2:07 pm

Между другото?! :goingcrazy: Видях и бях приятно изненадан от това, че още една "страница е позеленяла". Добре ще е да се включат и други, а и да го популяризираме. А между другото, следващите две седмици ще бъда далеч от компютри, в централния Балкан, близо до Етъра и се надявам на хубаво време, и желаещи за походи в планината :). Наздраве! :)
laskov

Мнениеот Syziph » Чет Авг 06, 2009 2:57 pm

Скоро бях там :)
Много приятно местенце.
Весело изкарване!
_/||\_o;
Аватар
Syziph

Мнениеот laskov » Пет Авг 07, 2009 9:07 pm

Syziph написа:Друго любопитно - как да се появи "Български" в карето "This page in other languages" - в началото на ръководството?
Добавено. :)
laskov

Мнениеот Syziph » Съб Авг 08, 2009 7:29 pm

Е браво!
Сега вече връщане назад няма :)
Ще споделиш ли тайната?
_/||\_o;
Аватар
Syziph

Мнениеот laskov » Нед Авг 09, 2009 1:59 am

Два файла от файловете-шаблони. Единият е Languages/Manual.
laskov

Мнениеот laskov » Сря Авг 26, 2009 4:01 pm

Страницата Въведение (може да се каже) е готова. Чели ли сте историята на Blender? Интересна е!

Моля вижте и страницата за коментари! Моля за помощ за двата абзаца накрая, а също и за корекции и препоръки!
laskov

Мнениеот laskov » Пон Яну 04, 2010 12:01 am

ЧНГ! Смятах да Ви питам как да продължим с превода на wiki-то, кои секции да преведем и за кои да изчакаме новата версия. Днес обаче с изненада установих, че г-н Nikprodanov ме е изпреварил и е копирал всичко преведено до сега в wiki-то на новата версия. Хм! Да е на хаирлия! (Извинете за турцизма!)
laskov

Следваща

Назад към Текущи работи / Work In Progress