Стъклена маса

Мястото където ще се обсъждат текущи проекти, идеи, концепти, рендери и т.н. създадени с Blender3D

Модератори: ileto, kmn

Стъклена маса

Мнениеот senga_1 » Вто Фев 17, 2009 1:26 pm

styklena masa.jpg

styklena masa.blend
(187.32 KiB) 222 пъти

По скоро е експеримент отколкото да има претенции за нещо кой знае какво. Експериментирах с осветлението и за пръв път сложих текстури от картинки. Нещо не ме удовлетворява напълно осветлението, ако имате идеи да се получи нещо по-добро с вътрешния рендер приемам предложения. Исках също така стъклото да има опушен тъмен цвят обаче не знам точно кои опции да променя, така че имам въпрос и за това.
Аватар
senga_1

Re: Стъклена маса

Мнениеот Syziph » Сря Фев 18, 2009 12:01 am

Основно чрез намаляване на прозрачността (Alfa) и промяна на цвета на огледалността на изображението (Mir).
Ако се поиграе с настройките за огледалност (Ray Mirror) и прозрачност (Ray Transp) можеш да подобриш още вида на материала.
Колкото до осветлението просто трябва да се следи къде е основната светлина, къде е отразяващата се от повърхността светлина, коя да хвърля сянка и коя не.

Прилагам един опит за корекция на бленда, който си постнала. Променил съм малко модела на масата, както и цвета на небето. Тъй като нямаш закачена текстурата към файла съм "лепнал" набързо една от интернет. За да се създаде "полу-прозрачна" сянка съм сложил опция "TraShad" на пода. Също съм включил и Ambient Occlusion, макар че не се вижда много ефекта от него.

Реалистичен рендеринг вътре в Блендер в момента е труден за постигане без да се поизлъже малко. Освен това познания за осветяването на обектите и свойствата на материалите е плюс за постигането на тази цел :)

masa.jpg
Прикачени файлове
styklena masa.blend
(209.43 KiB) 211 пъти
_/||\_o;
Аватар
Syziph

Мнениеот senga_1 » Сря Фев 18, 2009 11:42 am

Благодаря за помощта изглежда много по-добре. Ще се опитам да подобря и моя модел.
Аватар
senga_1

Мнениеот senga_1 » Сря Фев 18, 2009 4:50 pm

styklena masa 1.jpg

Това е най-доброто което можах да направя с твоите съвети и файл. Обаче стъклото така и не можах да го направя опушено. Явно някоя опция не съм включила. Ще сложа и бленд файла.
Прикачени файлове
styklena masa.blend
(1.49 MiB) 200 пъти
Аватар
senga_1

Мнениеот senga_1 » Вто Фев 24, 2009 3:56 pm

masa end.jpg

Най-после след 10 ренда и с помощта на Сизиф успях да докарам нещо дето става, за което благодаря. :)) Имах проблеми с материалите, осветлението и какво ли не.
Аватар
senga_1

Мнениеот Goh » Сря Фев 25, 2009 12:21 am

Браво,senga! :)
Постоянството ти се е отплатило.Само ако може малко да бутнеш текстурата отзад на стената да не е толкова "опечена"? Мисля че ще е по-добре.Като в ренда на Сизиф.Може би и аз трябва да направя някакво такова упражнение,защото стъклата и текстурите са ми проблем :) Продължавай смело!
Goh

Назад към Текущи работи / Work In Progress