Essential Blender - на български

Мястото където ще се обсъждат текущи проекти, идеи, концепти, рендери и т.н. създадени с Blender3D

Модератори: ileto, kmn

Re: Essential Blender - на български

Мнениеот senga_1 » Вто Сеп 02, 2008 1:00 pm

Ако мога ще помогна за графичното оформление, как си координирате усилията и има ли нещо свършено по въпроса.
Само дето тоя опен офис нещо не го знам, ама за другите програми съм 6. Фотошоп, Корел, Индизайн. Те са добри за тази цел. Какво ще кажете файловете да са PDF. Който отговаря за дизайна да се свърже с мен. Оставям и e-mail:agnes_sz@abv.bg
:))
Аватар
senga_1

Мнениеот PsYhLo » Вто Сеп 02, 2008 6:11 pm

по моя преценка ако нещо не се промени до събота ще възобновя работата по превода който подхванах че не искам да си оставям магарето в калта :DD
и тъй като гледам другите глави не са по силите ми :((( пък и няма да имам възможност ама за нещо като редактор може да се включа :PP
Аватар
PsYhLo

Мнениеот Syziph » Сря Сеп 03, 2008 11:10 am

senga_1 написа:Ако мога ще помогна за графичното оформление, как си координирате усилията и има ли нещо свършено по въпроса.
Само дето тоя опен офис нещо не го знам, ама за другите програми съм 6. Фотошоп, Корел, Индизайн. Те са добри за тази цел. Какво ще кажете файловете да са PDF. Който отговаря за дизайна да се свърже с мен. Оставям и e-mail:agnes_sz@abv.bg
:))

Прогреса на проекта можеш да видиш на първата страница на темата. Вече има няколко преведени глави в суров вид, което е и първата задача от начинанието :)
По отношение на дизайна на книжката - идеята е да се ползва Open Source софтуер, но ако разполагаш и с комерсиален - можеш да го използваш - единствен проблем ще е съвместимостта и обмена на информация. Самия дизайн на книгата не е задължително да бъде нещо специално. Даже се замислям дали да не използваме готови шаблони за книги, които има в нета.
ODT формата е оновен формат на OpenOffice - безплатен вариант на MS Word. Той може да генерира PDF файлове, а и такъв ще бъде крайния резултат от проекта :)
За съжаление обаче OpenOffice не може да редактира PDF файлове, така че няма обратна съвместимост.

PsYhLo - то се видя че няма "да станем всички като един", но постоянството, дори и в малки количества се смята за напредък ;)
_/||\_o;
Аватар
Syziph

Мнениеот PsYhLo » Сря Сеп 03, 2008 6:28 pm

@Syziph важен е опита :)) пък резултата рано или късно ще се покаже :DD
Аватар
PsYhLo

Мнениеот 3dom » Пет Сеп 12, 2008 8:51 pm

Аз почти бях забравил тоя проект. Ще се опитам в скоро време да преведа. :eyesup:
Аватар
3dom

Мнениеот mettall » Вто Сеп 23, 2008 3:39 pm

Здравейте,

реших и аз да се включа в превода. надявам се да не сте забравили проекта. като гледам от доста време стои в застой. както и да е... заплювам си

Chapter 5: Sculpting Discussion
Скулптуриране

и между другото ще бъде много добре ако някой обнови новината в блога.

а относно програмата за крайното оформление и аз гласувам за SCRIBUS. това е професионална програма за предпечатна подготовка. може да save-а във PDF формат. отлична програма. на нея съм работил за около 10-15 часа и не съм наясно с всичките и екстри но има отлична поддръжка и хората от IRC са дружелюбни :). едно от основните и преимущества е сричкопренасянето (има го и за БГ). поддържа и темплейти и това ще улесни доста работата. ако някой е свали демото на Essential Blender може да видите какво е оформлението. ще се радвам ако и ние достигнем такова ниво.

а освен това има и един проблем, който ме притеснява. картинките от уроците са много големи (като общ сбор в mb). и тогава крайният pdf файл ще бъде наистина голям. ще трябва да решим този проблем.

айде започвам да превеждам...
mettall

Мнениеот Syziph » Вто Сеп 23, 2008 4:23 pm

Добре дошъл mettall!
Харесва ми подхода ти - директно към целта :)
И аз съм съгласен да пробваме Скрибуса.
Списъка е променен и можеш спокойно да поемеш своето бреме :)
Не знам каква е причината за забавянето на останалите, но моята лична драма е че ми изгоря компа при една наскорошна гръмотевична буря, на всичкото отгоре флаша който подсигуряваше второ копие от задачата - също беше "треснат" - сега съм в процес на издирване на евентуални други копия от преводите които съм направил :) Ако не - всичко отначало.
Надявам се да ти бъде интересно и образователно - това с което се захващаш!
По отношение на графиките - мисля че могат да се намалят - все пак няма да правим продукт за печат ;)
Благодаря за помоща!
_/||\_o;
Аватар
Syziph

Мнениеот doc » Пет Сеп 26, 2008 1:26 pm

Аз се занимавах преди време с гл. 10. И Tutorial, и disscusion имат някаквъ превод, качен тук. Едното не е отбелязано. Не че е проблем да го преведе някой отново, но ако върши работа и така...
Напоследък съм ограничен от към време, но ако имам възможност ще се захвана с някои от другите глави. Че нещо много изоставаме. :)
doc

Мнениеот Syziph » Пет Сеп 26, 2008 10:13 pm

doc написа:Аз се занимавах преди време с гл. 10. И Tutorial, и disscusion имат някаквъ превод, качен тук. Едното не е отбелязано. Не че е проблем да го преведе някой отново, но ако върши работа и така...
Напоследък съм ограничен от към време, но ако имам възможност ще се захвана с някои от другите глави. Че нещо много изоставаме. :)

Моя грешка, doc!
Аз затова и помолих да проверявате от време на време дали файловете ви са качени. Грешката е поправена!
Само ще помоля да не променяте името на файла - само поставяйте едно -bg накрая!
_/||\_o;
Аватар
Syziph

Мнениеот mettall » Съб Сеп 27, 2008 6:34 pm

Здравейте отново
готов съм с превода. опитах се да кача файла в //EssentialBlender/BG_TXT/ (от субдомейна Uploads) ама май не стана...
как и къде да кача файла? http://www.megafileupload.com/ може би...

а някои други хора възнамеряват ли да се включат (отново) в превода?

и между другото е препоръчително да се използва ИЗЦЯЛО безплатени програми, защото е възможно понякога да се разбере с каква програма е правен (преправян) даден файл. примерно при повечето растерни картинки може да се остави кратък текстов коментар. и примерно някой крак за програма може да промени това съобщение да бъде XXX haXOR TEAm ... примерно ;Р Преди няколко години бяха хванали една гейм компания че използва кракната версия на програма за редакция на аудио файлове (и то само по файловете).

както и да е....
mettall

Мнениеот Syziph » Съб Сеп 27, 2008 6:45 pm

Просто архивираш файла (файловете) и ги прикачваш към поста :)
Аз ще ги прехвърля в папките по предназначение.
Ако някой иска да изпозва комерсиална програма естествено тя трябва да е легална. С опън офис и гимп няма такива проблеми.
_/||\_o;
Аватар
Syziph

Мнениеот mettall » Съб Сеп 27, 2008 8:36 pm

Готово

в скоро време може да си харесам още някой текст, но разбира се, трябва да работим като екип, т.е. трябва да се включат още хора (онези които са се изключили също стават :PP )
Прикачени файлове
05 Sculpting Discussion-bg.zip
Превода на
05 Sculpting Discussion-bg.txt
(7.7 KiB) 225 пъти
mettall

Мнениеот PsYhLo » Съб Сеп 27, 2008 8:47 pm

В момента за съжаление нямам много време да се впусна в превод
студент съм, че и работя - пък работата нова и уча супер много работи и там чак и закони :DD лудница
като по-олегнат малко работите ще се включа пак
а ако някой между временно иска да превежда Chapter 1: An Introduction to 3D Art да казва имам малко преведено там около 3 пълни точки(параграфи или там каквото е :)) ) мога да кача превода че да му помогна на човека
пък ако няма желаещи аз си запазвам правото :angel:
Аватар
PsYhLo

Мнениеот Syziph » Съб Сеп 27, 2008 9:04 pm

Много добра работа mettal!
Има технически и правописни грешки тук там, но е добре като за начало.
След превода на всичките глави се минава на редакция и унифициране на термините.
Multiresolution по-скоро трябва да се разбира като множествена детайлност отколкото многоетапност. Аз бих приел да се нарича и мултирезолюция, т.к. представката мулти- и думата резолюция се използват често и в българския.

Стимула в този проект се ограничава до доброто желание. Мога да добавя, че на първо място в списъка на преводачите ще бъде поставен този с най-много преводи ;)
_/||\_o;
Аватар
Syziph

Мнениеот mettall » Съб Сеп 27, 2008 9:51 pm

вярно е че превода ми е доста машинален и не съм го преглеждал цялостно след карая на превода и за това има правописни грешки (а пунктуационните няма да ги коментирам -_- ) но специално за multiresolution е възможно да остане многоетапно защото става въпрос за ниво на детайлност (подоно на нивото на детайлност при Subsurf)

Главният стимул за мен да превеждам е че научавам доста разширено и подробно за функциите и работата с блендер наистина ми беше интересна техническата част в края на тази глава. извода е че Linux rulez ;P
mettall

ПредишнаСледваща

Назад към Текущи работи / Work In Progress