Essential Blender - на български

Мястото където ще се обсъждат текущи проекти, идеи, концепти, рендери и т.н. създадени с Blender3D

Модератори: ileto, kmn

Мнениеот Syziph » Съб Май 10, 2008 7:35 pm

Стартира проекта за превод на Essential Blender by Blender Foundation.

Целта на проекта е да се преведе на български една от най-популярните книги за Блендер и да се създаде удобен за четене и принтиране електронен формат на книга. Книгата ще бъде предоставена за безплатно (както в "безплатен софтуер") ползване от всички желаещи да изучават Блендер.

Участниците не трябва заявяват претенции за каквото и да е възнаграждение, освен споменаването им в списъка със създателите на книгата, който ще бъде добавен допълнително в последната.

Правила - те са съвсем прости. Изберете задача, която ще ви достави удоволствие да изпълните. Ако е превод - това може да бъде глава със съдържание, от което се интересувате, ако е графичен дизайн - тук е мястото да покажете на какво сте способни в графичното оформление на страниците и книгата като цяло и т.н. В случай, че възникнат неясноти по задачите, тук е мястото където да се обсъждат, както и посредством персонални съобщения, в случай на съвмстна работа.

Всеки който желае да участва може да заяви участието си в тази тема като посочи с какво точно ще се захване.
В следващото съобщение можете да видите текущите задачи, свободни позиции и допълнителни указания в течение на проекта.

Тъй като този проект е предвиден като съвместна работа на потребители от този форум, тази тема ще бъде обозначена като "Sticky" (винаги най-отгоре в раздела Текущи Работи), с цел да бъде лесно достъпна и докато не бъде взето ново решение за понижаване на важността на темата.

Пожелавам това начинаине за завърши с успех!
И нека Blender бъде с вас :D
_/||\_o;
Аватар
Syziph

Re: Essential Blender - на български

Мнениеот Syziph » Съб Май 10, 2008 8:19 pm

Основни ресурси:
Оригиналните текстови и графични файлове от книгата:
http://wiki.blender.org/index.php/Books ... al_Blender
Работна папка по проекта (само за разглеждане и сваляне на файлове):
http://upload.blenderbg.com/index.php?d ... Blender%2F
Ново! Страница на проекта за превод на книгата на руски:
http://b3d.mezon.ru/index.php/Essential_Blender

Терминологичен речник (в процес на създаване)

Организацията на проекта е опростена максимално и е сведена до 3 модула, от които съществена роля играят най-вече М1 и М2. Работата по тези модули не е задължително линейна. Може да се работи едновременно по всеки един от тях - стига наличните ресурси да го позволяват.

Модули на проекта:
М1. Превод на английските версии
- резултат - нов файл с превода на български в TXT формат
- от съществено значение е да се запазят индикациите за позиции на фигури и текстови рамки в оригинално състояние с цел да се улесни работата на дизайнерите:
Например:
Figure 2.1: The main Blender window.
Figure 2.1: Главният прозорец на Blender.
Sidebar: Is Your Mouse Mighty Enough?
text
End Sidebar

Sidebar: Достатъчно добра ли е вашата мишка?
превод
End Sidebar

Също така всички термини сочещи към част от официалния (английски инерфейс) на Blender, условно приети съкращения и клавишни комбинации, трябва да бъдат оставени такива, каквито са.
Например:
Note: If no shadows are rendered after enabling clicking "Ray Shadow,"[KM], be sure that the "Ray" button is enabled in the Render panel of the Render buttons (F10)...From a top view (Numpad-7), press Shift-D to duplicate...
Забележка: Ако не са генерирани сенки, след включването на "Ray Shadow" [KM - вероятно, клавишна комбинация], подсигурете се че също е включен и бутона "Ray", намиращ се в Render панела....При изглед отгоре (Numpad-7), натиснете Shift-D за да дупликирате...
В процеса на работата ще се създаде терминологичен речник (вж. Основни Ресурси), съдържащ специфични термини и техните алтернативи на български. Ако даден термин не присъства в речника уведомете за това или оставете оригиналния термин в английският му вариант (Редакторите ще поемат работата от тук нататък).
Използването на автоматични преводачи не е препоръчително. Превеждайте по смисъл, а не буквално!

М2. Графичен дизайн, оформление на книгата.
- резултати - модел на оформление, крайно графично оформление на книгата и добавяне на фигурите към съответните глави. За предпочитане е форматът на файловете да бъде ODT (OpenOffice).
- графичното оформление е важно по няколко причини: 1. то помага на читателя да се ориентира в текста, и навигацията между отделните глави на книгата; 2. създава приятно визуално усещане посредством добавяне на второстепенни графични елементи и цветови комбинации. 3. В случай че някои от фигурите липсват, те трябва да бъдат пресъздадени в контекста на съдържанието. 4. Тъй като .blend файловете към книгата липсват в посочените ресурси, трябва да се обсъдят варианти за тяхното пресъздаване или да се поиска разрешение за ползване на оригиналните файлове.

М3. Окончателна редакция и публикуване на крайния продукт.
- резултат - книгата Essential Blender на български, за предпочитане е PDF, ODT и други приемливи формати (по-предложение)
- книгата (като дигитален файл), ще бъде предоставена за безплатно ползване от всички. Използването на крайния продукт с комерсиална цел, от който и да е било - е неприемливо. Ползването на книгата ще се основава на правилата на BLENDER OPEN CONTENT LICENSE (вж. в края на всеки текстов файл) и на уважението към работата на създателите на оригинала както и на създателите на тази книга.
_/||\_o;
Аватар
Syziph

Мнениеот Syziph » Съб Май 10, 2008 8:31 pm

---------------------------------------------------------------------------------------
Прогрес по проекта:
Ръководител на проекта - Syziph
Редактори - Syziph
Преводачи - PsYhLo, 3dom, Syziph, kmn, carboon, DRD_Earth, doc, mettall, buhtichka
Графични дизайнери - carboon

Превод (търсят се преводачи)
Задачи: вж. Статус, по-долу

Графичен дизайн (търсят се дизайнери)
Задачи:
Модел на оформление
Локализиране на липсващи графични елементи (фигури) и тяхното пресъздаване.
Пресъздаване на файловете от уроците ("замразена" задача)

(линк, търси се алтернативно заглавие)
---------------------------------------------------------------------------------------

Статус на превода
Chapter 0: Installing and Running Blender - (PsYhLo, завършен)
Инсталиране и стартиране на Blender
Chapter 1: Introduction to 3D - (PsYhLo, незавършен)
Въведение в 3D
Chapter 2: The Blender Interface - (Syziph, завършен)
Интерфейс на потребителя
Chapter 3: Object Animation Discussion - (Syziph, завършен)
Анимиране на обекти
Chapter 3: Object Manipulation Tutorial - (DRD_Earth, незавършен)
Урок - Манипулиране на обекти
Chapter 3: Object Tutorial - (Syziph, незавършен)
Урок - Обект
Chapter 4: Mesh Modeling Discussion - (carboon, незавършен)
Моделиране на мрежа
Chapter 4: Mesh Modeling Tutorial - (buhtichka, незавършен)
Урок - Моделиране на мрежа
Chapter 5: Sculpting Discussion - (mettall, завършен)
Скулптуриране
Chapter 5: Sculpting Tutorial - (свободен, незавършен)
Урок - Скулптуриране
Chapter 6: Character Animation Discussion - (mettall, завършен)
Анимиране на герой
Chapter 6: Character Animation Tutorial - (свободен, незавършен)
Урок - Анимиране на герой
Chapter 7: Rigging and Skinning Discussion - (свободен, незавършен)
(търси се заглавие)
Chapter 7: Rigging and Skinning Tutorial - (свободен, незавършен)
(търси се заглавие)
Chapter 8: Shape Keys Discussion - (свободен, незавършен)
(търси се заглавие)
Chapter 8: Shape Keys Tutorial - (doc, завършен)
(търси се заглавие)
Chapter 9: Materials Discussion - (kmn, незавършен)
Материали
Chapter 9: Materials Tutorial - (kmn, незавършен)
Урок - Материали
Chapter 10: UV and Painting Discussion - (doc, завършен)
UV картиране и рисуване
Chapter 10: UV and Painting Tutorial - (doc, завършен)
Урок - UV картиране и рисуване
Chapter 11: Lighting Discussion - (3dom, незавършен)
Осветление
Chapter 11: Lighting Tutorial - (3dom, незавършен)
Урок - Осветление
Chapter 12: Particle Discussion - (свободен, незавършен)
Частици
Chapter 12: Particle Tutorial - (doc, завършен)
Урок - Частици
Chapter 13: Compositing and Rendering Tutorial - (свободен, незавършен)
Урок - Композиране и генериране на изображение
Chapter 13: Nodes Discussion - (свободен, незавършен)
Възли
Chapter 13: Render Settings Discussion - (свободен, незавършен)
Настройки при генерирането на изображение
Chapter 14: Preferences and Options - (свободен, незавършен)
Предпочитания и допълнения
Chapter 15: Blender Bonuses - (свободен, незавършен)
(търси се заглавие)
Application Glossary - (свободен, незавършен)
Речник на използваните 3D понятия

Начало на проекта - 10.05.2008
Край на проекта - неизвестен
_/||\_o;
Аватар
Syziph

Мнениеот PsYhLo » Нед Май 11, 2008 8:22 am

И така както казах по-рано аз се включвам към преводачите
Имам едно предложение относно софтуера който ще се изполва за оформяне на книгата става върпос за Scribus
не съм го ползвал но предназначението му е предпечатна подготовка и оформяне на съдържание и тн препоръчвам да му се хвърли един поглед и да се реши дали ще се ползва това е свободен проект и преносим на поне 3 системи (Linux, MacOSx и Windows)

Като за начало се захващам със Chapter 0

Едит:
превода е завършен

chapter0.tar
архива съдържа два файла: без разширение и със .txt първия е UTF8 кодиран, а втория е Windows-1251 кодиран
(20 KiB) 214 пъти

ПС
Аз съм линукс потребител и предпочитам UTF-8 за кодиране на символите :PP
рп. = редакция на преводача :DD
Последна промяна PsYhLo на Нед Май 11, 2008 11:46 am, променена общо 1 път
Аватар
PsYhLo

Мнениеот 3dom » Нед Май 11, 2008 11:30 am

И аз ще се включа в превода поне за сега, по-късно ще избера някой по-малък chapter като за начало.
:cheers:
Аватар
3dom

Мнениеот PsYhLo » Нед Май 11, 2008 11:41 am

Следва Chapter1 той е значително по-голям и сигурно доста по-сложен няма да мога да го преведа за няколко часа :DD по скоро няколко дена :))
като прочете горни превод очаквам отзиви :))
Аватар
PsYhLo

Мнениеот Syziph » Нед Май 11, 2008 2:23 pm

Браво PsYhLo! Не очаквах такава бърза реакция!
Превода ти е много добър!

Ще започна с редакцията му, ето няколко предложения за превод на следните думи:

self-contained - самостоятелен
installation wizard - помощнк за инсталиране
troubleshooting - възникнали проблеми (далече от смисъла, но като заглавие звучи добре)
driver - драйвер (по смисъл, така се използва и в БГ, няма алтернативен превод в случая)

Колкото до Scribus - нямам нищо против, стига някой да разбира от него (аз лично за пръв път го чувам, но изглежда добре!). Избрах OpenOffice тък като е най популярен сред опенсорс редакторските програми и освен това има близък до MS Word интерфейс.

3dom - само кажи като почнеш да превеждаш нещо, за да мога да ъпдейтна списъка отгоре (няма смисъл няколко души да превеждат едно и също :) )
_/||\_o;
Аватар
Syziph

Мнениеот PsYhLo » Нед Май 11, 2008 2:49 pm

съгласен съм за твоите предложения за превод на тези думи а какво ще кажеш за bug=проблем
сега си оправих преводите на тези думи че искам самите статии да са ми като хората на локално ниво :)) за мене си във суров вид
а още нещо май chapter трябва да е "Глава", а не "Урок" като съм го писал :))

а относно предложението ми за Scibus е на усновата че съм чувал че Open Office е имал проблеми със документи над определен размер и тн
пък и Open Office-а е създаден за тексто обработка а не за подредба на съдържание и пред печат(макар и да не правим печат това при нас е самото уформяне) т.е. идеята ми е да се използва за подредба на съдържанието със снимките, а Open Office редакция на готовия превод

ПС
ето и редакцията на превода ми след препоръките това е повече няма да го променям вече може да го дооформяте вие(редкторите) :))
chapter0.tar
архива съдържа два файла: без разширение и със .txt първия е UTF8 кодиран, а втория е Windows-1251 кодиран
(20 KiB) 187 пъти
Аватар
PsYhLo

Мнениеот PsYhLo » Нед Май 11, 2008 3:17 pm

Имам въпрос
това е фразата която ме затруднява малко
If you are completely unversed in 3D art, then this introduction is for you.
Ако вие напълно незапознато 3D изкуството, то това представяне е за вас. --- Аз съм повече за този тип превод
или
Ако си напълно незапознат с 3D изкуството, то това представяне е за теб.

мисля че правилно съм го превел ама как би трябвало да се обръщаме към читателя ми е въпроса
Очтива форма или направо на "Ти" все едно сме приятели
Хубаво е да се оточни гледната точка

Добавка:
Глава 1: Запозване със 3D изкуството
Ако вие напълно незапознато 3D изкуството, то това представяне е за вас. Ако вече знаете какво правите и само използвате тази книга да подобрите(ускорите) работата си Blender, тогава преминете към Глава 2: Blender интерфейс. (Разбирасе, ако направите това може да изпуснете аналогията за 3D изкуство, което може да ви даде вдъхновение някой ден, когато мишката откаже да върши задълженията си и всичко за което мислите е хромирана сфера и шахматна дъска.) Забележете че екраните и справките от Blender в тази глава не са туториали - те просто са примери на това, което може да се направи. Няма да намерите инструкции стъпка-по-стъпка как да ги пресъздадете. Ще стигнем и до това по-късно.

кажете какво мислите за превода на увода, че това беше малко творчески цялата книга ли е написана така забавно :DD супер яко никога не съм я чел ето повод :DD
Последна промяна PsYhLo на Нед Май 11, 2008 4:53 pm, променена общо 1 път
Аватар
PsYhLo

Мнениеот kmn » Нед Май 11, 2008 4:49 pm

@PsYhLo: Мисля си че учтивата форма е правилният подход.

Syziph предполагам че нямаш нищо против това: http://blog.blenderbg.com/?p=53
така повече хора ще видят инициативата ни. Блога може да го четете и през RSS четец.
АНИМАЦИЯ ЗАЛИВА ЦЯЛАТА ЗЕМЯ!
Аватар
kmn

Мнениеот PsYhLo » Нед Май 11, 2008 5:32 pm

Още една малка част от превода
Снимане на малки къщички
3D изкуството е малко повече от създаване на модел и правенето на снимка на нея.
Фигура 1.1: Сцена на улица създадена със миниатюри сурови материали.
Правели ли сте малка конструкция със къщички, поставяне на фигурки в тях, отчупвате клонки и малки храстчета и ги набождате върху глина за да заприличат малко на храст? Снимали ли сте конструкцията толкова отблизо за да изглежда сякаш града е истински? Прекарвали ли сте безброй часове в стаята си като дете опитвайки се да направиш цялото нещо колкото се може по реалистично, докато други деца ви се подиграват и наричат "царя отшелник?"
Добре, това може би бях само аз.
Но това без подигравките е същността на 3D изкуството. Създаването и снимането на модели. Разбира се, 3D изкуството е по-задълбочена тема от това, но
ние ще почнем от там.

споделeте какво мислите

Syziph написа:...
(линк, търси се алтернативно заглавие)
...

Може да или да преведем заглавието: Основи на Blender
или да измислим нещо оригинално: Първи стъпки с Blender
или нещо от този род
Аватар
PsYhLo

Мнениеот Syziph » Нед Май 11, 2008 9:05 pm

kmn - благодаря за връзката!
Това наистина е добра идея - да се знае че българскaта Blender общност, се интересува от разпространението на подходящ учебен материал за всички желаещи да изучават и ползват Blender. Всъщност съм убеден че ще помогне проекта да набере инерция и да постигне добри резултати.
PsYhLo - ето моя превод:
If you are completely unversed in 3D art, then this introduction is for you.
Ако сте напълно начинаещ в областта на 3D изкуството, то това въведение е за вас.
Не се притеснявай за точния израз в момента. По важно е да се улови смисъла и да се натрупа суров материал за работа на следващия етап.
Ако има технически грешки, те ще бъдат обработени от редакторите.
Ето още няколко превода на термини:

tutorial - урок
bug - бъг (общоприето, може да се използва и "грешка")

Обсъдих с 3dom да се създаде папка в upload.blender.bg, където да се качват и държат файловете по проекта. Щом стане готово ще го пусна в раздела ресурси по-горе.

И още нещо - използвайте оригиналните имена на текстовите файлове, като добавите едно "-bg" в края на преведения вариант - за по добра организация!;)

Колкото до заглавието - Основи на Blender стои по-добре от Първи стъпки..., но може да изкочи и нещо по-интрересно :)
_/||\_o;
Аватар
Syziph

Мнениеот PsYhLo » Нед Май 11, 2008 9:46 pm

sorry аз превеждах директно от сайта не бях забелязал zip-а
ама бъг не звучи на всякъде звъчно
например в случая "ATI" бъг(а) в случая май по приемливо е "грешка"
tutorial :confused: бях изключил че е урок :goingcrazy:

Ако сте напълно начинаещ в областта на 3D изкуството, то това въведение е за вас
мисля че е излишно

да поставяме ли и лиценза в края на превода
Аватар
PsYhLo

Мнениеот Syziph » Нед Май 11, 2008 10:54 pm

За преведения текст не мисля че е нужно.
_/||\_o;
Аватар
Syziph

Мнениеот DRD_Earth » Пон Май 12, 2008 4:00 pm

И аз ще се включа в превода, но както 3dom малко по-късно ще си избера глава :))
Blender - freeware power
Аватар
DRD_Earth

Следваща

Назад към Текущи работи / Work In Progress