Отворено училище за свободен софтуер

Тук може да се говори за каквото и да е.

Модератори: ileto, kmn

Отворено училище за свободен софтуер

Мнениеот Mampir » Пон Апр 04, 2011 2:52 am

Добре дошли!

На 10ти април (неделя), от 15:00 часа, София, в социален център „Аделанте“ ще бъде проведен безплатен урок-въведение по работа с графичния редактор GIMP. Програмата GIMP е свободен софтуер, също като Бледър. Понеже GIMP се използва основно за рисуване и обработка на изображения, както и понеже е свободен софтуер, смятам, че е крайно уместно да ви поканя да дойдете!

Този урок е част от инициатива да се провеждат безплатни обучения по работа с разнороден свободен софтуер. Лично имам голямо желание Бледър да е една от програмите по които също да се провеждат уроци, като част от тази инициатива. За да се провеждат такива уроци, основно е нужно да има интерес към тях.

Главната цел на тази инициатива, казано по един много прост и общ начин, е да правим нещо полезно за обществото. Смятаме, че безплатни уроци за свободен софтуер са нещо полезно за обществото, затова и искаме да ги правим. Не разполагаме с много. Имаме една малка зала със столове и проектор, която можем да ползваме от време-на-време. Също имаме и знанието да работим с асортимент от свободни програми. Нямаме компютри, който да подсигурим на присъстващите, както и нямаме опит като преподаватели. Но основното което искаме от присъстващите, е тяхното разбиране и най-вече интерес към подобни инициативи!

:)

Уроците не ги мислим като нещо особено формално. Няма да има грамоти или някакви други сертификати, при „преминаване“ на курса. Няма да има оценки, контролни, задължителни домашни или дневник със забележки и отсъствия. :) Няма да има регистрация за участие, или изпити, които да възпират някого да присъства. Всеки който е добронамерен и разбран, ще може да присъства, и е добре дошъл. Всеки присъстващ ще може спонтанно да се включи като преподавател, ако смята, че има какво полезно да предаде на останалите.

Та – имате ли желание инициативата, както съм я описал, да се случва? Имате ли желание да присъствате на такива Бледър уроци? Имате ли желание да присъствате на подобни уроци за други свободни програми?

Каня ви на урокът-въведени по GIMP, който е в неделя, от 15:00, в „Аделанте“. Социалният център „Аделанте“ е в центъра на София, на ул. „Гурко“ №27. В сградата която е на този адрес, има малък тунел, който води към вътрешен двор/паркинг. Там има малка постройка, на която пише „Adelante“.

Карта на адреса:
map_adelante.png
Социален център „Аделанте“
map_adelante.png (217.12 KiB) Прегледано 5184 пъти

При урока-въведени по работа с GIMP, ще се вземе предвид, че някои от хората няма изобщо да са запознати с програмата, или с други подобни на нея такива. Затова ще се започне възможно от най-ниско ниво – с набавянето на програмата, инсталирането ѝ, както и изясняване за какво може да се ползва тя.

Препоръчително е да си носите лични компютри на които директно да изпробвате и разучавате GIMP, докато се учите. Ние не можем да ви гарантираме такива, които да са на ваше разположение – но все пак може и да има някакви. Ако някой от вас има повече от един компютър, добре е дошъл да го даде временно на някой друг присъстващ. На мястото също ще има безплатен безжичен и жичен достъп до Интернет, който може да използвате за изтегляне на програма (може да го използвате и за други неща). За всеки случай ще бъдат подготвени дискове и USB-носители с нужния софтуер. Ако желаете да си инсталирате сами GIMP предварително, моля постарайте се да инсталирайте възможно най-новата „стабилна“ версия на програмата.

Входът е свободен.
Последна промяна Mampir на Пет Апр 22, 2011 9:58 pm, променена общо 2 пъти
Личен XMPP-адрес (Джабер): mampir@neko.im
Виж как се ползва XMPP: http://mampir.hit.bg/xmpp/
Mampir

Re: Отворено училище за свободен софтуер

Мнениеот dzwer » Сря Апр 13, 2011 9:53 pm

Как не съм видял темата...
Кога е следващия урок?
Имаше ли някаква посещаемост на първият урок?
Nothing moves you like a hydropneumatic Citroen...
Аватар
dzwer

Мнениеот Mampir » Пет Апр 15, 2011 10:12 pm

Имаше посещаемост.

Смятаме следващ урок да има, но още не сме решели кога и какъв да е той. Ще пиша в тази тема, когато решим.

Вероятно няма да е за GIMP, понеже никой от нас няма уменията да организира такъв, който да е повече от въведение в програмата. Ако някой тук има желание да проведе такъв и за напреднали, нека пише в темата или лично на мен.

Имам желание да се проведат Блендър-уроци в скоро време, но ако ще ги провеждам само аз, искам да се подготвя обстойно. Затова, може би следващия урок също няма да е за Блендър, освен ако няма и други желаещи да се включат като преподаватели.
Mampir

Мнениеот Nik » Пет Апр 15, 2011 11:15 pm

Аз дойдох миналия път съвсем в края и бих желал да се пробвам да проведа един урок следващия път.
Аватар
Nik

Мнениеот dzwer » Съб Апр 16, 2011 10:53 am

Лично мен ме интересуват уроци за абсолютни новобранци за Блендер версия 2.5 и нагоре.
Също програмки за фото, аудио и видео монтаж, ако има хубави такива и безплатни.
Също и уроци по Линукс - инсталирането на самата операционна система, инсталиране на драйвери, програми...
Искам да мина изцяло на Оупън сорс платформа, но Линукс съм виждал само на картинка :lol:
Аватар
dzwer

Мнениеот laskov » Пон Апр 18, 2011 1:38 pm

Позволих си да публикувам във форума на Линукс за Българи препратка към темата тук. Дано да е от полза.
laskov

Мнениеот Mampir » Пет Апр 22, 2011 8:15 pm

Следващият урок ще е на 30-ти април (събота), от 15:00 часа.

Урокът ще е въведени в Блендър. Той ще е ориентиран към напълно незапознатите с програмата, както и към незапознати с други сходни програми. Мислим този урок да първият от поредица уроци по Блендър, като всеки следващ да е за все по-напреднали.

Ще се преподава с най-новата „стабилна“ версия на програмата, която е от 2.5 сериите. Това означава, че урокът може да е полезен и за хора, които са запознати с Блендер, но само с версиите преди 2.5 – понеже има значителни промени в интерфейса между 2.5 и 2.4 сериите.

Мястото и условията са същите като за GIMP-урока. Само не забравяйте да си носите мишки с компютрите! Предишният път имаше хора, които не се досетиха, че ще са им от полза.

Ласков, от полза популяризирането на събитието! :)

Дзвер, мислим в близко бъдеще да организираме уроци за инсталирането и боравенето с ГНУ/Линукс операционни системи. Може би след Блендър уроците. Вероятно ще са ориентирани към това, как човек да премине към използването на единствено свободен софтуер.
Последна промяна Mampir на Пет Апр 22, 2011 11:27 pm, променена общо 1 път
Mampir

Мнениеот dzwer » Пет Апр 22, 2011 9:47 pm

Предварително благодаря!
Ще се видим на 30-ти.
Аватар
dzwer

Мнениеот doc » Вто Апр 26, 2011 7:36 pm

Само не забравяйте да си носите мишки с компютрите!

И numpad по възможност...
doc

Мнениеот laskov » Чет Апр 28, 2011 12:55 pm

Малко кофти се получава, ама нали реших да поставям мост, та ...
На същата дата и по същото време "Линукс за българи" организира конференция на тема "Хардуер с отворен код" ("Open Source Hardware"). Препратка към новината.
Конференциите на "Линукс за българи", доколкото знам, се провеждат в последната събота на всеки месец.
laskov

Мнениеот dzwer » Пет Апр 29, 2011 9:19 pm

Къде се намира това "Франкофонския център на СУ "Св. Климент Охридски""?
Начален час е даден 13:00, така че който се интересува може да отиде и на двете събития.
Аз съм 100% на урока по Блендер, даже си инсталирах последната версия 2.57 на лаптопа :)
На другото събитие няма как да отида, имам други ангажименти по това време...

П.С.: Намерих го...
http://www.institutfrance.bg/rubrique.p ... brique=188

=====================================================
Урока беше наистина полезен.
Лектора(Николай мисля се казваше) определено си личи, че е навътре в нещата и обяснява добре.
Помислете да записвате уроците - има разни програмки които записват на видео това което става на десктопа на компютъра и звука от микрофонния вход(или вградения микрофон в лаптопа) и после може да ги качвате(след компресия разбира се) и да са полезни за тези, които няма да успяват да дойдат.
Аз лично ще идвам, стига да не ми изникне нещо непредвидено.
Аватар
dzwer

Мнениеот Mampir » Пон Май 23, 2011 12:50 am

Следващият урок не е особено по темата на този форум, но нека все пак да се знае. Той ще е на тема „Изграждане на сайт в световната мрежа“, и ще бъде проведен идващия 29-ти (неделя), от 16:00 часа.

По-конкретно, урокът ще представлява едно общо изяснение, как работи Интернет-приложението „World Wide Web“ („световната мрежа“). Целта е присъстващите да бъдат ориентирани, как да изградят, поддържат и развиват уеб-сайт. Урокът ще е полезен както и за хора, които повече се интересуват от техническата част, така и за такива, които предпочитат да използват готови програми и уеб-услуги, без нуждата от големи технически познания.

Представяните технологии, програми и услуги ще бъдат разграничавани спрямо идеологията на свободния софтуер, като ще бъде изяснявано каква е вредата от несвободните такива.

Не е нужно да си носите компютри за този урок, но може да ви е от полза, ако си носите неща за писане.

Блендър уроците ще продължат през юни.

Кажете, ако смятате за неуместно да пускам обяви за уроци като този, тук във форума.
Mampir

Мнениеот ileto » Вто Май 24, 2011 2:19 pm

Mampir написа:Кажете, ако смятате за неуместно да пускам обяви за уроци като този...

Уместно си е ;)
Мерси за инфото.
Аватар
ileto

Мнениеот Mampir » Пон Май 30, 2011 3:04 pm

На 5-ти (неделя), от 15:00 часа ще е следващия урок по Блендър. Урокът ще се отнася конкретно към моделирането с Блендър. Ще се моделира някаква сцена, докато се обясняват използваните стъпки и инструменти, с идеята присъстващите да следват преподавателя. Урокът ще е ориентиран към напълно незапознатите с тримерното моделиране.

Основната част от урока ще продължи около 45 минути, след което ще има свободна дискусия, където да се задават и обсъждат разнородни въпроси свързани с Блендър.

Мястото и условията ще са същите като на предишния Блендър-урок, с разликата, че ще се постараем този път да има достатъчно разсклонители за всички.

:)
Mampir

Мнениеот dzwer » Съб Юни 04, 2011 8:45 am

И този път ще гледам да дойда.
Ако не забравя ще домъкна 1-2 разклонителя за урока.
Аватар
dzwer

Следваща

Назад към Общи приказки